Zaległy raport CBAM
Nie złożyłeś jeszcze obowiązkowego raportu CBAM? Nie wiesz, jak to zrobić, aby uniknąć konsekwencji finansowych i celnych? Nasza firma wesprze Twoją organizację na każdym etapie związanym ze składaniem raportów CBAM, także w przypadku zaległych sprawozdań.
Jeśli jesteś importerem towarów wysokoemisyjnych, takich jak produkty z grupy celnej cement, energia, stal, aluminium, żelazo, nawozy sztuczne czy wodór jesteś zobowiązany do kwartalnego składania raportów CBAM. Obowiązek ten wprowadziło Rozporządzenie PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) 2023/956 z dnia 10 maja 2023 r. ustanawiającego mechanizm dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2 (Dz. Urz. UE L 130 z 16.05.2023,s.53), którego celem jest identyfikacja ilości wwożonych na teren UE towarów wysokoemisyjnych.
Jeszcze nie złożyłeś raportu CBAM?
Nie wiesz, jak to zrobić?
Skontaktuj się z nami — pomożemy we wszystkich aspektach składania zaległych raportów CBAM!
Kiedy trzeba składać raport CBAM?
Rozporządzenie CBAM nakłada na przedsiębiorców obowiązek składania sprawozdań CBAM od 2024r. Pierwszy kwartalny raport CBAM należało złożyć do dnia 31 stycznia 2024 roku za okres od 01.10.2023 roku do 31.12.2023 roku. Następne sprawozdanie za pierwsze 3 miesiące 2024 roku należało złożyć do 30.04.2024 roku. Co ważne, raporty nalezy składać kwartalnie:
Zaległy raport CBAM — jak możemy Ci pomóc?
Jeśli nie złożyłeś raportu CBAM w wyznaczonym terminie musisz to zrobić jak najszybciej. Masz czas tylko do 30 dni po terminie wymaganym ustawowo do złożenia sprawozdania CBAM za określony kwartał! W naszej firmie uzyskasz natychmiastową pomoc i wsparcie. W ten sposób unikniesz kar i kłopotów, które odbiją się na kondycji Twojej firmy.
Co możemy dla Ciebie zrobić?
- sprawdzimy, czy podlegasz pod przepisy o granicznym podatku węglowym,
- skompletujemy dane potrzebne do wypełnienia sprawozdania CBAM,
- przygotujemy raport CBAM,
- w Twoim imieniu złożymy zaległe raporty CBAM.
Jeśli nie złożyłeś raportów CBAM w poprzednich okresach sprawozdawczych musisz posiadać numer wezwania odpowiedniego organu. W przypadku Polski jest to Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE). Jeśli nie otrzymałeś takiego wezwania lub nie potrafisz odnaleźć jego numeru, w Twoim imieniu skontaktujemy się z KOBiZE, co pozwoli poprawnie wprowadzić zaległy raport do systemu.
Nie wiesz, czy podlegasz pod obowiązek raportowania CBAM?
Skontaktuj się z nami! Pomożemy w każdym aspekcie spraw związanych z granicznym podatkiem węglowym!
Jakie kary grożą za brak złożenia raportu CBAM?
Rozporządzenie CBAM daje możliwość nałożenia kar finansowych na podmioty, które nie złożyły lub złożyły błędny raport CBAM. Obecnie, tj. do 2026 roku, czyli do wejścia w życie wszystkich przepisów Rozporządzenia, kary te mogą wynosić od 10 do 50 euro za tonę niezgłoszonych emisji. Jednakże bardziej dotkliwe mogą okazać się kontrole na granicach Twoich importów lub brak możliwości uzyskania statusu “upoważnionego zgłaszającego”, co tym samym spowoduje brak możliwości sprowadzania na teren Unii Europejskiej wyrobów objętych obowiązkiem CBAM.