O nas

Jesteśmy zespołem fachowców specjalizujących się w zagadnieniach związanych z granicznym podatkiem węglowym. Łączymy wiedzę prawniczą, compliance, biznesowe podejście i specjalistyczną wiedzę z zakresu IT. Szukamy skutecznych rozwiązań i uproszczeń w gąszczu przepisów w celu usprawnienia procesów związanych z CBAM. 

Sprawy dotyczące ochrony środowiska, dążenie Unii Europejskiej do osiągania celów wyznaczonych w programie FitFor55 oraz rosnąca świadomość konieczności ograniczenia emisji gazów cieplarnianych stają się jednym z największych wyzwań dla przedsiębiorców. Spowodowane jest to tworzeniem nowych przepisów prawa, których celem jest zminimalizowanie katastrofy klimatycznej na świecie. 

Jednym z najnowszych obowiązków nałożonych na unijnych importerów towarów wysoko emisyjnych są kwartalne raporty CBAM, w których informuje się o wysokości emisji CO2, jaka powstała przy produkcji tych towarów w państwach spoza UE. Obowiązkiem składania sprawozdań CBAM objęte są organizacje importujące towary o wysokiej emisyjności. 

Głównym celem naszej działalności jest pomoc firmom na każdym etapie działań dotyczących granicznego podatku węglowego. Doświadczenie naszego zespołu odnoszące się do funkcjonowania łańcuchów dostaw pozwala przewidzieć wyzwania i dostosować proponowane przez nas rozwiązania w sposób, który umożliwia tworzenie takich wytycznych dla klientów, aby mogli oni wykonywać zobowiązania prawne dotyczące CBAM w sposób sprawny, zautomatyzowany i wypełniający wymagania w sposób pełny.

Marta Matuszewska
(Chief Executive Officer)

Działam jako prawnik w branży TSL (Transport Spedycja, Logistyka) od 2010 r. a od 2014 r. jako radca prawny. 

Moje doświadczenie, w ciągu tych lat, zebrałam w instytucie badawczym Instytut Logistyki i Magazynowania, wykładając na Wyższej Szkole Logistyki, pracując jako radca prawny w kancelarii prawnej zajmując się sporami sądowymi i reklamacjami oraz zarządzając działem prawnym i compliance w korporacji – u jednego z większych operatorów logistycznych w Polsce. 

Temat CBAM jest kolejnym obowiązkiem sprawozdawczym, który musi być spełniony i dotyczy łańcucha dostaw, dlatego zainteresowałam się tym tematem w 2023 r.

Zdobyte doświadczenie pozwala mi spojrzeć na temat CBAM  w sposób z góry (helicopter view) i praktyczny. Wiedząc jak funkcjonuje łańcuch dostaw jestem w stanie przewidzieć wyzwania i dostosować nasze rozwiązania, wytyczne dla klientów aby realizować obowiązki w sposób najbardziej efektywny. Łączę wiedzę prawniczą, compliance i biznesowe podejście, szukając rozwiązań i uproszczeń w gąszczu przepisów prawa i języku prawniczym. 

Marta Matuszewska - Chief Executive Officer
Michał Żelazkiewicz - Chief Technology Officer

Michał Żelazkiewicz
(Chief Technology Officer)

W branży IT działam od około 2010 roku – zaczynając od tworzenia stron internetowych w HTML, PHP i Java, a następnie rozwijając się w kierunku programisty aplikacji webowych w języku Python. Moje doświadczenie zawdzięczam pracy w firmach z branży IT w których odpowiadałem za tworzenie oprogramowania zarówno na potrzeby wewnętrzne jak i zewnętrzne. Praca w różnorodnych zespołach programistycznych i zdobywanie szerokiej wiedzy o tworzeniu oprogramowania pozwoliła mi rozpocząć samodzielnie współpracę przy tworzeniu narzędzia raportowania CBAM – planowanie architektury, budowę aplikacji, organizację pracy i kontrolę jakości w późniejszych fazach rozwoju produktu. W swojej pracy łączę wiedzę z zakresu programowania, zarządzania projektami jak i wiedzę o testowaniu i bezpieczeństwie aplikacji. Dzięki temu mogę spojrzeć na zadanie całościowo i nie tylko samodzielnie tworzyć kod, ale również dbać o pracę zespołu IT oraz o jakość tworzonego produktu.

Anna Żurawiecka
(Pełnomocnik ds. CBAM)

Od ponad 15 lat działam i specjalizuje się w prawie celnym i szeroko pojętym Trade Compliance (zgodność działania firmy w międzynarodowym obrocie handlowym). Swoje doświadczenie zdobyłam w czołowych firmach międzynarodowych z Global500 jak i w „Wielkiej Czwórce”, gdzie wdrażałam programy zgodności prawnej i budowałam Działy Customs Compliance. Od 2014 r. prowadzę portal tematyczny www.prawoilogistyka.pl dla branży TSL. Jako prawnik oraz agent celny posiadający background biznesowy kluczowym jest dla mnie poszerzanie wiedzy o aktualne przepisy prawa i praktykę ich wdrożenia oraz stosowania w organizacji. Aktualny trend pokazuje coraz większe zaangażowanie tematyki Sustainability w obszar Global Trade, stąd też naturalnym kierunkiem mojego zainteresowania stał się CBAM oraz Deforestation. Aktualnie łącząc swoją wiedzę i doświadczenie kompleksowo analizuję transakcje wykonywane przez organizacje i przygotowuje je profesjonalnie do wykonania nowych obowiązków sprawozdawczych i zarządzania ryzykiem biznesowym w obszarze Sustainability w Global Trade.

Anna Żurawiecka - Pełnomocnik ds. CBAM
Piotr Janczarek - Sales & Partnership Manager

Piotr Janczarek
(Sales & Partnership Manager)

Sprzedażą zajmuję się od zawsze. To nie sposób zarabiania na życie,ale część jego przeżywania. Doradca, specjalista ds. sprzedaży,  project manager, kierownik salonu – to tylko niektóre stanowiska. Dla mnie najważniejszy jest kontakt z Klientem. Budowa stabilnej, długoterminowej relacji opartej na przejrzystych warunkach współpracy zapewniających obopólne korzyści.

Jestem innowacyjny. Szukam rozwiązań tam, gdzie inni ich nie dostrzegają. Lubię zamieniać  pomysły w użyteczne dla firmy projekty, a projekty w gotowe narzędzia nastawione na osiąganie wspólnych sukcesów.

Studiowałem administrację na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Mam twórczy i kreatywny umysł. Liczne zainteresowania oraz hobby pozwalają mi spojrzeć na pojawiające się problemy z szerszej perspektywy. Dzięki temu, potrafię myśleć nieszablonowo, wpadając na ciekawe rozwiązania.Z charakteru jestem optymistą. 

Anna Łutowicz
(Administration & EB Specialist)

Pracę w administracji rozpoczynałam ponad cztery lata temu na Międzynarodowych Targach Poznańskich, aby później poszerzać swoje umiejętności jako pracownik backoffice w międzynarodowej firmie rekrutacyjnej. Zajmowałam się nadzorowaniem  procesu pozyskiwania niezbędnej dokumentacji, fakturowaniem, rozliczeniami, a także byłam aktywnym wsparciem dla koordynatora rakrutacji. W tym czasie poznałam działanie takich oprogramowań jak Connexys, MSF i SAP. Jednocześnie miałam okazję zdobywać doświadczenie w obszarze obsługi klienta międzynarodowego.

Na początku 2024 z radością dołączyłam do teamu Green Reporting, gdzie pełnię rolę Specjalisty ds. Administracji & Employer Branding’u, odpowiadam za obsługę klienta, social mediów ,a także wspieram proces raportowania w innowacyjnym systemie Reporting Assistant.

Anna Łutowicz - Administration & EB Specialist

Kompleksowe usługi związane z CBAM

Oferujemy zarówno sprawdzone i innowacyjne narzędzia znacząco usprawniające przygotowywanie raportów CBAM, jak i wsparcie merytoryczne na każdym etapie działań związanych z granicznym podatkiem węglowym. Zachęcamy do skorzystania z kompleksowych usług CBAM, dzięki którym nie tylko sprawnie przygotujesz obowiązkowe sprawozdania CBAM, ale także pozyskasz kompletną wiedzę i właściwe dane od Twoich kontrahentów z państw trzecich. Możemy wspomóc Cię w rozmowach z Twoimi partnerami, od których kupujesz sprowadzane towary wysokoemisyjne. Wesprzemy Cię w zautomatyzowaniu procesów w taki sposób, aby nowy obowiązek nie tylko nie utrudniał działalności organizacji, ale również ustrzegł ją przed konsekwencjami prawnymi i finansowymi. 

Do Twojej dyspozycji oddajemy również nowoczesne narzędzie — aplikację Reporting Assistant, która w sposób zautomatyzowany przygotuje raporty CBAM. Jest to jedyne takie narzędzie w Polsce, które w sposób automatyczny sczytuje dane z dokumentów celnych minimalizując pracę przy jednoczesnym obniżeniu ryzyka wprowadzania błędnych danych skutkujących nieprawidłowościami w raportach CBAM. 

Pomagamy również w sytuacjach, kiedy nie złożyłeś jeszcze wymaganych raportów lub masz wątpliwości co do ich poprawności. Z pomocą naszych specjalistów sprawnie przejdziesz przez cały proces dostosowywania swojej firmy do nowych wymagań. Nasze działania kierujemy zarówno do firm importujących towary wysokoemisyjne, jak i do agencji celnych będących przedstawicielami pośrednimi firm posiadających siedzibę poza Unią Europejską i krajami EFTA. 

Jesteśmy do Twojej dyspozycji w każdej sprawie związane z CBAM. Skontaktuj się z nami i sprawdź, jak możemy wspomóc Twoją firmę w zakresie nowych przepisów dotyczących granicznego podatku węglowego.