Konsultacje CBAM

Graniczny podatek węglowy CBAM to nowe narzędzie wprowadzone przez Unię Europejską w celu uzyskania kontroli nad ograniczaniem globalnej emisji gazów cieplarnianych, w tym szczególnie dwutlenku węgla. Graniczny podatek węglowy ma zminimalizować tzw. “ucieczkę emisji CO2”, do której dochodzi gdy przedsiębiorcy przenoszą produkcję produktów wysokoemisyjnych poza Unię Europejską, gdzie obowiązują mniej rygorystyczne wymagania klimatyczne. 

Rozporządzenie PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) 2023/956 z dnia 10 maja 2023 r. ustanawiającego mechanizm dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2 (Dz. Urz. UE L 130 z 16.05.2023,s.53,) wprowadza nowe obowiązki dla przedsiębiorców, którzy importują produkty charakteryzujące się wysoką emisyjnością, takie jak cement, stal, żelazo, aluminium, nawozy, energia czy wodór. Obecnie importerzy lub agencje celne występujące w roli przedstawiciela pośredniego są zobowiązane do kwartalnego składania raportów CBAM. Ten nowy obowiązek może powodować wiele wątpliwości, a zbieranie potrzebnych do wypełniania sprawozdań może nastręczać trudności. 

Jeśli masz wątpliwości możesz skorzystać z profesjonalnych konsultacji, które pozwolą rozwiązać wszystkie problemy związane ze składaniem raportów CBAM. 

Konsultacje CBAM — co możemy zrobić dla Twojej firmy?

Skorzystaj z naszego doświadczenia związanego z zagadnieniami związanego z cłami, trade compliance, łańcuchami dostaw, sprawozdawczością i compliance. Specjalizujemy się w usługach odnoszących się do sprawozdawczości CBAM, dzięki czemu sprawnie przygotujemy i wdrożymy nowe obowiązki w Twojej organizacji. 

Jesteśmy przygotowani do tego, aby wesprzeć Twoją organizację w prawidłowej realizacji obowiązku sprawozdawczego CBAM. Możesz liczyć na naszą pomoc w zakresie:

  • zweryfikowania kodów celnych towarów, które podlegają raportowaniu CBAM,
  • zmapowania procesu CBAM,
  • stworzenia procedur związanych z przygotowaniem i przekazywaniem raportów CBAM,
  • stworzenia macierzy odpowiedzialności RACI, która określi odpowiedzialność konkretnych działów na różnych etapach przygotowania sprawozdania CBAM,
  • przeprowadzenia szkolenia dotyczącego obowiązków wynikających z Rozporządzenia PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) 2023/956,
  • spotkania z producentami towarów wysokoemisyjnych spoza UE, od których sprowadzasz te towary,
  • szkolenia dla producentów, które wskażą, jakie informacje muszą być przez nich przekazywane w celu poprawnego sporządzania raportów CBAM.

Nie masz pewności, czy już złożony raport CBAM jest kompletny i prawidłowo przygotowany?

Skontaktuj się z nami — sprawdzimy to!